Θρίλερ στην Κατερίνη - greekhandball.com

Θρίλερ στην Κατερίνη

Ισόπαλο με 31-31 ήρθε το ντέρμπι του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών στην Κατερίνη, για τον Αρχέλαο και τον Πρωτέα Άρτας. η ομάδα του Κύρου Σαράφη, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρώτο πεντάλεπτο με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 4-1, βρήκε ρυθμό και αφού ισοφάρισε, πέρασε μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 15-18. Στην επανάληψη έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με τις επιθέσεις να έχουν πάρει "φωτιά" και τον Πρωτέα να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι το 55' (28-30). Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα του Σωκράτη Σκούφα με πίεση στην άμυνα κατάφερε να περάσει 1 γκολ μπροστά στο τελευταίο λεπτό
και είχε τη μπάλα στην κατοχή της, αλλά η επίθεση που εκδήλωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν έγινε γκολ, με αποτέλεσμα ο Πρωτέας στην αντεπέιθεση να πετύχει τέρμα, για να τελειώσει το παιχνίδι 31-31.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ 31-31
Πεντάλεπτα: 4-1, 5-5, 7-7, 10-11, 12-16, 15-18 ημ. 18-21, 23-24, 26-27, 27-28, 28-30, 31-31
Γ.Α.Σ. ΑΡΧΕΛΑΟΣ : (Σκουφάς) Καρυπίδης 10, Ραντζέλοβιτς 3, Παπαδόπουλος Αγγ. 6, Χαραλαμπίδης, Τζιώκας 2, Παπαδόπουλος Αν. , Καραγιαμπάς, Τριανταφύλλου 3, Ξεφτέρης, Χρυσός 3,Λυκόπουλος 1, Ξώνης, Ράπτης 1, Ράντος, Εγγλέζος 2, Θυμιόπουλος.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ : (Σαράφης) Μάκης, Τσέλιος Π. 7, Γεροδήμος, Παπανδρέου, Ντάλας 4, Κίτσος 1, Τσέλιος Ν. 2, Γιολδάσης, Τσούλος, Τσέλιος Γ. 4, Μακρής Κ. 2, Κώστας, Βουγιάνοβιτς 11, Μπίζγκα, Μακρής Δ.