Ανεβαίνει η ΓΕΒ - greekhandball.com

Ανεβαίνει η ΓΕΒ

Σημαντική νίκη, την τρίτη συνεχόμενη, πέτυχε η ΓΕΒ για την 7η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών, επί της δεύτερης στη βαθμολογία ΑΕΣΧ Πυλαίας. Το παιχνίδι αναμενόταν ντέρμπι, εικόνα που επιβεβαιώθηκε μέχρι το 25' του πρώτου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα και να εναλάσσονται στο σκορ. Στα 5' λεπτά που απέμεναν όμως για την ανάπαυλα, η έμπειρη ΓΕΒ πήρε μια διαφορά πέντε τερμάτων, για να λήξει το ημίχρονο με 20-15 για τους παίχτες του Κώστα Τούτση. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Πυλαία να προσπαθεί να πλησιάσει το σκορ,
αλλά η ΓΕΒ κατάφερε να ελέγχει το παιχνίδι, για να φτάσουμε στο τελικό 36-29 για τους τυπικά γηπεδούχους, αφού το παιχνίδι έγινε στη Νάουσα, λόγω εκδηλώσεων στο Φιλίππειο.

Γ.Ε.ΒΕΡΟΙΑΣ 2011 - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 36-29
Πεντάλεπτα: 4-3, 6-6, 9-8, 11-12, 15-13, 20-15(ημ) 22-18, 24-20, 28-22, 31-25, 34-27, 36-29 (τελ)
Γ.Ε.ΒΕΡΟΙΑΣ 2011 (Τουτσης Κ.) Τσικίνας Γ, Μελιόπουλος 1, Μαυρίδης, Τσιρογιάννης, Καραπεϊδης 10, Γιούπης 8, Πρωτογέρης 6, Παντελίδης 7, Γιακουμόπουλος 3, Βόλκος 1, Τσίκινας Δ., Νικολαΐδης, Παπαδόπουλος, Γουναράς.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Μπεϊλής 3, Κίτσος 1, Βραχιολίδης 1, Μιχαηλίδης, Αλμπάνης 6, Ζαφείρης, Ανανιάδης 5, Σιπόπουλος, Κατσαρός, Παπαδόπουλος, Καλομοίρης 3, Μπαϊρλής, Τζινεβής 1,  Ευστρατίου, Αλατσατιανος 7,  Ανθομελίδης
Διαιτητές: Μαυρίδης- Καζαντζίδης
Δίλεπτα: 4 - 3
Πέναλτι: 5/5 - 5/4