Ο Άρης Νικαίας το γειτονικό ντέρμπι - greekhandball.com

Ο Άρης Νικαίας το γειτονικό ντέρμπι

Τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με 22-27, πήρε ο Άρης Νικαίας στην έδρα του Ολυμπιακού Κερατσινίου. Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό μέχρι τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ. Απο εκείνο το σημείο οι παίχτες του Τάκη Μελετάκου, δεχόμενοι μόλις ενα τέρμα σε 10 λεπτά και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έχτισαν μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (8-12). Το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει και να πλησιάσει το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το παιχνίδι και παρά την αποβολή του
Γραμματικόπουλου στο 45' για επικίνδυνο παιχνίδι, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος που τους βρήκε νικητές με σκορ 22-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ HC - ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 22-27
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-6, 6-9, 6-11, 8-12 (ημ) 10-13, 11-16, 14-16, 17-21, 17-22, 22-27 (τελ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Τεγγελίδης Δ): Παντελάκης, Στυλιανός, Ndreu J 1, Νικολάου, Δαμίγος, Ματθιάδης 4, Κουλακάρης, Τσακίρης, Οικονομίδης, ΚΛημανόγλου 9, Γκίκας 1, Πετράκος 4, Σαμαράς 2, Λεοπαρνάκης 1, Μπάνιας, Ανδριώτης.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος Π): Κουρής 2, Μπελεχρής (τ/φ), Μπαρμπαράκης 2, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 1, Μελετάκος 7, Μαλανδρένιας 1, Χρηματόπουλος (τ/φ), Παράσχης 2, Μπουλούμπασης 3, Γραμματικόπουλος 5. Σωτηράκης, Πολίτης 3
Διαιτητές: Συρεπίσιος - Τσάμος