Πολύ καλές εντυπώσεις ο Εθνικός Κοζάνης - greekhandball.com

Πολύ καλές εντυπώσεις ο Εθνικός Κοζάνης

Το φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη την Παρασκευή το βράδυ στο ΔΑΚ Κοζάνης, άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους αρκετούς φιλάθλους (σε επόμενα παιχνίδια περιμένουμε περισσότερους) που παραβρέθηκαν και συμπαραστάθηκαν στην τοπική ομάδα γυναικών χάντμπολ.  Ο Εθνικός, που από φέτος αγωνίζεται και πάλι στην Α1 Εθνική κατηγορία, αντιμετώπισε τον Αμύντα και στάθηκε επάξια απέναντι σε μια ομάδα με έμπειρες παίκτριες που διαθέτουν πολλούς αγώνες στα πόδια τους και σημαντικές διακρίσεις.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε  8-11 υπέρ του Αμύντα που σε όλη τη διάρκεια του αγώνα διατήρησε το
προβάδισμα.  Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τα κορίτσια του Εθνικού φάνηκαν μουδιασμένα και επέτρεψαν στις γυναίκες του Αμυνταίου να δημιουργήσουν διαφορά μέχρι και εφτά τέρματα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όμως ο Εθνικός πέρασε στην αντεπίθεση κάνοντας ένα σερί 4-0. Το τελικό σκορ 16-19 άφησε ικανοποιημένους τους προπονητές του Εθνικού με την προσπάθεια των κοριτσιών που έδειξαν μαχητικότητα, έπαιξαν δυνατή άμυνα, κάτι που αποτυπώνεται στο χαμηλό σκορ του αγώνα, και  με καλές συνεργασίες δημιούργησαν εντυπωσιακές φάσεις ενθουσιάζοντας το κοινό τους.

Για την ομάδα του Αμυνταίου έπαιξαν οι αθλήτριες: Στρατάκη Αθανασία, Σμαρδέλη Ιωάννα, Γκάτσιου Άννα, Χατζή Βενέτα, Τσιομπάνου Χριστίνα, Βαφειάδου Κατερίνα, Γεωργιάδου Ελένη, Μπαντή Βασιλική, Καλογήρου Χριστίνα, Ρακοπούλου Ηλιάνα, Κωτσοπούλου Βασιλική, Σουμελίδου Όλγα, Ταϊρίδου Θωμαή, Κόρρα Πανδώρα.
Προπονητές: Γιόσκος Νίκος και Αναστασία Παπαβασιλείου

Οι αθλήτριες του Εθνικού ήταν οι: Τσαμπούρη Μαρίνα,  Καλαϊτζόγλου Σοφία, Ζηνωνίδου Στέλλα, Καραγιαννίδου Αναστασία, Στεφανίδου Ελένη, Ντούρμισι Γκιλμπέρτα, Γκαμπούρα Μαρία, Τσανακτσίδου Νένα, Ταρνανίδου Μαριλίζα, Μπαλασούδη Βασιλική, Ευταλιτσίδου Χριστίνα, Γάτα Δέσποινα,  Μανακίτσα Νικολέτα, Δοκολιανίδου Ναταλία, Τζήμου Αθηνά, Παπαδοπούλου Κική, Ζάμκου Γεωργία, Διάφα Ευαγγελία, Ιωαννίδου Χαρά.
Προπονητές: Γιώργος Παπαδόπουλος και Νεκτάριος Βλάχος