Νίκη του Αμύντα επί του ΑΟ Κοζάνης - greekhandball.com

Νίκη του Αμύντα επί του ΑΟ Κοζάνης

Την 2η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Αμύντας Αμυνταίου, που επικράτησε σχετικά εύκολα του ΑΟ Κοζάνης με 30-22, το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013 στο ΔΑΚ Αμυνταίου. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό, αφού και οι 2 ομάδες παρουσίασαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, με τον Λευτέρη Ελευθεριάδη από την μεριά του να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες.

Παρόλα αυτά, δεν έλειψαν τα πολλά κενά
διαστήματα στην επίθεση για τον Αμύντα, που και αμυντικά ήταν ανά διαστήματα ασταθής. Το 2014 λοιπόν θα βρει τον Αμύντα στην 1η θέση της βαθμολογίας, όπως και τις 2 προηγούμενες σεζόν (2011-2012 και 2012-2013), με την ελπίδα να είναι καλύτερο από πέρσι, όπου ο δεύτερος γύρος της σεζόν είχε εξελιχθεί με τον χειρότερο τρόπο, αποτρέποντας και στις 2 περιπτώσεις την άνοδο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αμύντα να παρουσιάζεται πολύ δυναμικός σε άμυνα και επίθεση και να προηγείται με 8-1 στο 12ο λεπτό, χάρις τα επιτυχημένα τελειώματα και τους αιφνιδιασμούς από τον Παναγιωτίδη (8 γκολ), στη συνέχεια όμως η ομάδα της Κοζάνης εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό χαλάρωμα του Αμύντα και μείωσε σε 8-5 στο 20’. Μετά το τάιμ-άουτ που πήρε ο προπονητής του Αμύντα, η ομάδα αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους σερί 8-4, με την βοήθεια και του Ηλία (4 γκολ), έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 16-9.

Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ήταν εκρηκτικό για τον Αμύντα, που ήταν εξαιρετικός τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, χωρίς κανέναν παίκτη να υστερεί, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στην μέγιστη τιμή της των 13 γκολ, 28-15, στο 50ο λεπτό. Οι αλλαγές στα σχήματα και το χαλάρωμα που ακολούθησε βοήθησαν την Κοζάνη να κλείσει την ψαλίδα στα 8 γκολ (30-22), με επιθετική αιχμή τον Στεφανίδη (5 γκολ).

Ο παίκτης του Αμύντα, Περικλής Ηλίας, δήλωσε: «Ακόμη μια σημαντική νίκη για την ομάδα μας, χωρίς ωστόσο να παρουσιάσουμε το ίδιο καλό πρόσωπο του αγώνα με τον Αρίωνα, κάτι που θα πρέπει να μας αφυπνίσει. Ένα ακόμα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας, ο οποίος ήταν σε ακόμα ένα ματς παρών!»

Πεντάλεπτα: 3-1, 7-1, 8-2, 8-5, 11-7, 16-9 (ημίχρονο), 19-10, 22-11, 25-13, 27-15, 28-15, 30-22 (τελικό)

Αμύντας (Λευτέρης Ελευθεριάδης): Τόιτος 3, Κωστόπουλος 2, Πετρίδης 1, Τσαγκίδης, Λιάσης (τ/φ), Παπαχρήστου 4, Γαβριηλίδης, Ρόμπης 2, Θωμαϊδης 1, Ηλίας 4, Δημητρίου 2, Παναγιωτίδης 8, Παπαϊωάνου 1, Τσιτιρέκης 2, Κοσμίδης, Θεοχαρίδης (τ/φ)

ΑΟ Κοζάνης (Αβραάμ Μιχαηλίδης): Τσαμουρίδης 5, Παλαμάς 2, Παπαδόπουλος Ι. 3, Κάβουρας, Κουκουλόπουλος 1, Παπαδόπουλος Λ. (τ/φ) 1, Στεφανίδης 5, Shmilli 1, Μιχαηλίδης 1, Τραγιάς, Σαράτσης 2
Διαιτητές: Πήτας Δ.-Τέμης Γ.