Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ 34-22 τον Φίλιππο - greekhandball.com

Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ 34-22 τον Φίλιππο

O ΠΑΟΚ ξαθάρισε το ματς από την αρχή αφού βρέθηκε να προηγείται με 6-0 στο 8’ και 12-2 στο 16’. Το μόνο που κατάφεραν οι Βεροιώτες από εκεί και πέρα, ήταν να περιορίσουν την επίθεση του ΠΑΟΚ και να μειώσουν σε 14-6 στο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Φίλιππος δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να βγάλει αντεπιθέσεις και ισορρόπησε το ματς, ωστόσο αυτό ήταν ευνοϊκό για τον ΠΑΟΚ γιατί συντηρούσε την διαφορά του πρώτου μέρους. Η αντίδραση του Φίλιππου όμως δεν γινόταν να υπάρξει διότι στην επίθεση υπήρχε μόνο ο Μπαντής. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 22-13 στο 43’, ο Φίλιππος μείωσε σε 24-18
στο 48’ αλλά πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 29-18 στο 53’. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 44΄ αποβλήθηκε ο Δημήτρης Τσακίρης με κόκκινη κάρτα.

ΠΑΟΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 34-22

Τα δεκάλεπτα: 7-1, 12-3, 14-6 (ημχ.), 18-10, 25-18, 34-22

ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Ζάγγας, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Πίτσιος 2, Κόστιτς, Αποστολίδης Β., Κοκώνης 6, Αποστολίδης Π. 1, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 3, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 3, Τσάτσος 9, Καράγγελος 1, Σεβαστίδης 3, Ιλερής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κύρος Σαράφης): Αρβανιτίδης, Δάσκαλος 4, Δέλιος, Δινάλης, Δομπρής 1, Δραγκόλας 1, Ζλατάνος, Κορωνάς, Κωστακίδης 1, Μάντζος 1, Μιχαηλίδης, Μπαντής 11, Ντόβας, Παντελίδης 1, Ρεμπελάκος 1, Τσιρογιάννης 1.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 4/6 – 1/3, Κόκκινη: 41:57 Τσακίρης (εξύβριση διαιτητή, κρατήθηκε δελτίο)