Πανάξια πρόκριση για τον Διομήδη 32-26 την Μαδέιρα - greekhandball.com

Πανάξια πρόκριση για τον Διομήδη 32-26 την Μαδέιρα

Πανηγυρική πρόκριση στον 3ο γύρο του Κυπέλλου της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ πήρε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επιβλήθηκε με 32-26 της Μαδέιρα και σε συνδυασμό με την νίκη του και στο πρώτο ματς με 30-25 «τσέκαρε» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.
Ο Κυπελλούχος Ευρώπης μπροστά σε 1.000 θεατές στο κατάμεστο κλειστό της Αγίας Τριάδας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους Πορτογάλους, οι οποίοι για δεύτερο ματς είχαν καλές επιλογές και είχαν μαχητικό πνεύμα.
Οι «Λύκοι» ξεκίνησαν ιδανικά, προηγούμενοι 6-1 (10:35) με τέσσερα γκολ του Θοδωρή
Μεγαλοοικονόμου και στην συνέχεια 8-2 (15'), ενώ με τέρμα του Μαστορογιάννη στο 18' το σκορ έγινε 11-5. Οι Πορτογάλοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια αμυντικά λάθη των γηπεδούχων και αρχικά μείωσαν σε 11-8, ενώ στην πορεία κατόρθωσαν να φτάσουν στο -2 (12-10), ενώ κάπως έτσι (14-12) έληξε και το ημίχρονο.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο ο Διομήδης μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Με ένα 4-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά (34') η διαφορά επανήλθε στα 6 τέρματα (18-12) με τον Νίκο Σαμαρά να αναλαμβάνει δράση «εκτελώντας» στους αιφνιδιασμούς τους Πορτογάλους. Όσο περνούσε η ώρα ο πρωταθλητής Ελλάδας ανέβαζε ρυθμούς με αποτέλεσμα στο 54' να φτάσει να προηγείται με 31-19 με την νίκη του να παίρνει διαστάσεις θριάμβου. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο τεχνικός Δημήτρης Δημητρούλιας επέλεξε ορθός να ξεκουράσει τους βασικούς και να ρίξει στο ματς τους νεαρούς αθλητές Σπέντζο, Κρεμαστιώτη, Χειβιδόπουλο, οι οποίοι ήταν πολύ καλοί και σκόραραν όλοι, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα της εξέδρας, ενώ στην συνέχεια συμμετείχαν και οι Χαντέλης, Μούγιτς, Πασσιάς.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΜΑΔΕΪΡΑ 32-26

Τα δεκάλεπτα: 5-1, 11-6, 14-12 (ημχ.), 21-14, 27-16, 32-26

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 7, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς, Μούγιτς, Χειβιδόπουλος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 6, Σπέντζος 1, Δεληγιάννης 3, Μαστορογιάννης 4, Καραιβάνοφ 3, Τάσκοβιτς 2.

ΜΑΔΕΪΡΑ (Αλεξάντερ Ντόνερ): Φερέιρα, Βιειρά 3, Νούνες 2, Σιγκέιρα 2, Ζιλ, Καρβάλιο, Μαρκές 6, Πενέδα 2, Πίντο 9, Πίνα 2.

Διαιτητές: Λαχ-Σοκ (Σλοβενία), Παρατηρητής: Πάνος Αντωνίου, δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 5/6-6/6.