Τα αποτελέσματα της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής - greekhandball.com

Τα αποτελέσματα της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκης του ΑΣΕΔ επί του μαχητικού Ποσειδώνα - Ο καλύτερος φετινός ΠΑΟΚ στις Συκιές - Εύκολο πέρασμα του Κιλκίς από τον ΠΓΣ - Πρώτη νίκη για τον Φίλιππο 28-23 τον Αρη Νικαίας
Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκης του ΑΣΕΔ επί του μαχητικού Ποσειδώνα
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα ψάχνοντας το ρυθμό τους και βάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι περίπου τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, οι αθλητές του Γιώργου Κρανάκη εκμεταλλεύτηκαν κάποια επιθετικά τους ξεσπάσματα, αιφνιδιασμούς και καλές άμυνες, καταφέρνοντας έτσι να αποκτήσουν 6 γκολ διαφορά στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 8-14 του Ποσειδώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ποσειδώνα ανέβασε σταδιακά την απόδοση της στην άμυνα και έφτασε το σκορ του αγώνα στο 20-21, 1 λεπτό πριν τη λήξη του! Η επίθεση που πραγματοποίησε ο Ποσειδώνας 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σταμάτησε στο δοκάρι και στην αντεπίθεση του ΑΣΕΔ διαμορφώθηκε το τελικό 20-22.

Τα δεκάλεπτα: 4-4, 7-9, 8-14 ημχ, 12-18, 16-21, 20-22
Διαιτητές: ΣΥΡΕΠΙΣΙΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ, ΚΑΡΑΠΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Διλεπτα: 0-3
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Κώστας Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργος,Σκρόμπιτς 2, Βαμβακάς 3, Πέρρος 6, Γκίκας, Μουτσάϊ, Δημητρόπουλος, Τούρκια, Σταμούλης, Μπάρμπας, Χατζηκωνσταντίνου Ν. 3, Βουγιάνοβιτς 5, Βασιλειάδης ,Παπαδόπουλος, Χατζηκωνσταντίνου Αθ., Ρουμελιώτης 1.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κρανάκης) Μουτζουρίδης 2, , Γεωργίου , Τόμπρος, Τζηράς 3, Γκέρτσος 1, Ζαμπούνης 5, Νικολαΐδης 6, Αργυράκης , Γεωργιάδης, Στούμπης 2, Αραπακόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης, Μαγκαφουράκης, Κλέωπας, Κοτελίδας 2, Μπάσιος.

Ο καλύτερος φετινός ΠΑΟΚ
Το καλύτερο φετινό παιχνίδι του πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στα Συκιές, κερδίζοντας τον Φοίβο με 21-39, στον εξ αναβολής αγώνα της πρώτης αγωνιστικής.
Ο Νίκος Κοκώνης με 8 γκολ και πολλή δουλειά στην άμυνα, ο Χρήστος Τσάτσος με 7 γκολ και υψηλά ποσοστά ευστοχίας και οι Τσακίρης και Κόστιτς με πέντε γκολ ο καθένας σήκωσαν το βάρος των επιθέσεων, ενώ αξιομνημόνευτη είναι η παρουσία του Ηλία Ζάγκα κάτω από το τέρμα στο δεύτερο μέρος με αρκετές αποκρούσεις σε σουτ και μία απόκρουση πέναλτι.

Τα δεκάλεπτα: 2-5, 5-11, 10-18, 14-26, 16-30, 21-39
Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 2/3 – 1/1
Φοίβος: Λαγούδης, Νικολαϊδης 4, Σαουλίδης Γ., Μπιτσιάνης, Μέτσης 5, Παρπούλας, Μποσνακίδης 1, Βότσης 2, Χατζηλάκος 3, Χατζηαγαπίου 1, Λιόλιος, Σταματιάδης 2, Παπαγεωργίου, Ανδρεαδάκης, Μπαντής 3, Χατζηβακαλέλης.
ΠΑΟΚ: Ζάγκας, Παλάσκας 4, Γουργούμης, Πίτσιος 2, Κόστιτς 5, Κοκκώνης 8, Αποστολίδης Π., Ιλερής 1, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 5, Τσάτσος 7, Καράγγελος, Σεβαστίδης 3, Κεσίδης 1.

Πρώτη νίκη για τον Φίλιππο 28-23 τον Αρη Νικαίας
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Φίλιππος. Στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρεμιέρας κέρδισε τον Άρη Νίκαιας με 28-23 και πήρε τους πρώτους του δυο βαθμούς.
Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος ήταν καλύτερος και ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ. Αρχικά πήρε τον έλεγχο του ματς και προηγήθηκε με 3-4 γκολ διαφορά και μετά το εικοσάλεπτο ξέφυγε στο σκορ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 15-8 στο 26' και 17-10 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος, οι Βεροιώτες δεν είχαν καλή απόδοση, είχαν βιαστικές και άστοχες επιλογές στην επίθεση και καθόλου επιστροφές στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει ο Άρης την διαφορά και να πλησιάσει στο 20-19 στο 47'. Η μείωση του σκορ λειτούργησε ως καμπανάκι στους παίκτες του Φιλίππου, οι οποίοι από εκεί και μετά βελτίωσαν την απόδοσή τους και ξέφυγαν με 25-19. Η διαφορά των πέντε τερμάτων διατηρήθηκε έως το φινάλε.

Διαιτητές: Χασκής, Αγγελίδης
Δεκάλεπτα: 6-3, 10-7, 17-10, 18-14, 22-19, 28-23
Δίλεπτες: 4/4, Πέναλτι: 2/2, 5/6

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σαράφης) Δέλιος, Παντελίδης, Μιχαηλίδης, Ρεμπελάκος 1, Κωστακίδης 5, Ντόβας 2, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης 1, Δομπρής, Κορωνάς, Μάντζος 4, Μπαντής 9, Δινάλης 1, Τσιρογιάννης, Δάσκαλος 3, Δραγκόλας 2.

ΑΡΗΣ: (Μελετάκος) Μπαρμπαράκης, Γαλανάκης 3, Χρόνης, Τριάντης 3, Μαλαδένδριας, Χρηματόπουλος, Γραμματικόπουλος 1, Καραστέργιος, Μπουλούμπασης 1, Χατσίκας 3, Κλημάνογλου 6, Μελετάκος 5.