Αργεντινή όπως λέμε Ελλάδα - greekhandball.com

Αργεντινή όπως λέμε Ελλάδα

Τρελαίνουν» κόσμο οι «Μπιανκοσελέστε» μετά την νίκη τους και επί της Σουηδίας με 27-22!

Ανάλογες εμφανίσεις με αυτές που έκανε η χώρα μας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2005 στη Τυνησία, κάνει αυτόν τον καιρό η Αργεντινή στο αντίστοιχη διοργάνωση της Σουηδίας. Οι «Μπιανκοσελέστε» που είναι η έκπληξη του 22ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος κατάφεραν για την 5η ημέρα να επικρατήσουν και των διοργανωτών με 27-22 (12-10) μπροστά σε 10.000 θεατές και όχι μόνο να βρίσκονται ένα βήμα από την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά και να έχουν ήδη στο… πουγκί τους δύο πολύτιμους βαθμούς για τους «12». Οι Λατινοαμερικάνοι που είχαν από την αρχή τα ηνία του ματς (1-4 στο 7’), ξέφυγαν στο δεύτερο ημίχρονο όταν το 9-8 (21’) έγινε 11-16 στο 39’ Ο τερματοφύλακας Σουλτζ (17/38 επεμβάσεις) και ο Πιζάρο (6/8) ήταν κορυφαίοι.
Για τον 4ο όμιλο επίσης η Πολωνία νίκησε 25-20 (10-11) την Κορέα με πρώτο σκορερ τον Γιουρέτσκι (5/7), ενώ για τους Ασιάτες ο Γιου είχε 5/5. Οι Πολωνοί «καθάρισαν» το ματς στο διάστημα 37-55 όταν και με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα 13-3 γύρισαν το ματς από το 13-11 και προηγήθηκαν 16-24!
Τέλος Σλοβακία και Χιλή έμειναν ισόπαλες 29-29 (12-15) με τους Σλοβάκους να ισοφαρίζουν στο 59:59 με τον Σουλτ, που ήταν και πρώτος σκόρερ με 7/9, ενώ από την άλλη πλευρά ο Φέουτσμαν είχε 11/13.
Στους αγώνες για τον 2ο όμιλο ξεχώρισε η αναμέτρηση Αυστρία- Ισλανδία. Οι κεντρικοευρωπαίοι που έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση ήταν μπροστά 12-8 (24’) και 16-11 στο ημίχρονο, αλλά οι Ισλανδοί με εντυπωσιακό σερί 6-0 προηγήθηκαν 16-17 (41’). Οι Αυστριακοί πήραν εκ νέου προβάδισμα 20-18 στο 46’, αλλά η δεύτερη ανατροπή ήταν και καθοριστική με τους Ισλανδούς να φτάνουν στο 21-25 (58’) με επιμέρους σκορ 7-1 και τελικά στο 23-26. Ο τερματοφύλακας Γκούσταφσον με 15/32 επεμβάσεις ήταν κορυφαίος, ενώ ο Πέτερσεν με 7/9 ήταν εξαιρετικός.
Στο δεύτερο ματς του ομίλου η Ουγγαρία νίκησε 28-24 (13-8) την Ιαπωνία με 9/11 γκολ του Γκέργκο Ιβανσικ και 21/45 επεμβάσεις του Μίκλερ.
Τέλος η Νορβηγία επικράτησε 26-25 (13-12) της Βραζιλίας με τον Μίρχολ να είναι πρώτο… βιολί με 7/8.
Μετά και την 5η ημέρα την πρόκριση στην επόμενη φάση εξασφάλισαν Γαλλία, Κροατία, Πολωνία, Ισλανδία, Νορβηγία, Ουγγαρία και Σουηδία.

4η ημέρα
Εκανε το «μπαμ» η Αργεντινή
«Ηρωας» της Αλγερίας ο τερματοφύλακας Σλάχτζι με 63% στις αποκρούσεις!
Ολοκληρώθηκε και η 4η ημέρα του 22ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Σουηδίας. Κροατία και Γαλλία είναι οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση τους στην κυρίως φάση της διοργάνωσης μετά τις νίκες τους επί των Αυστραλία και Μπαχρέιν αντίστοιχα. Οι Κροάτες για τον 3ο όμιλο επικράτησαν με 42-15 (19-9) με πρώτο σκόρερ τον Μούσα (8/10) και συνολικά 76% στην επίθεση. Οι «Τρικολόρ» για τον 1ο όμιλο συνέτριψαν με 41-17 (23-10) το Μπαχρέιν με εντυπωσιακούς τους Τζολί (11/12) και Καραμπουέ (21/37 αποκρούσεις)!
Την έκπληξη της ημέρας και μέχρι στιγμής του Παγκοσμίου πρωταθλήματος έκανε η Αργεντινή, που νίκησε 23-18 (7-9) την Σλοβακία για τον 4ο όμιλο και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης. Οι «Μπιανκοσελέστε» είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φεντερίκο Φερνάντεζ (9/10 γκολ) και Σουλτζ (17/33 αποκρούσεις). Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν 4-1 (38’), αλλά οι Λατινοαμερικάνοι με έναν εντυπωσιακό Φερνάντεζ να πετυχαίνει τα 4 από τα 5 γκολ έφτασαν στο 5-6 (26’). Η δεύτερη μεγάλη ανατροπή ήρθε στο διάστημα 34-40 όταν το 10-9 για τη Σλοβακία έγινε 10-14 για την Αργεντινή με σερί 5-0. Έκτοτε δεν ξαναέχασε το προβάδισμα.
Για τον ίδιο όμιλο η Πολωνία επικράτησε 38-23 (15-13) της Χιλής με πρώτο σκόρερ τον Τουζίνσκι (6/7), ενώ η Σουηδία νίκησε 30-24 (14-12) την Κορέα με τους Κάλμαν (8/11) και Εντμπεργκ (7/12) να είναι τα πρώτα… βιολιά και τον τερματοφύλακα Αντερσον να κάνει 22/44 (50%) επεμβάσεις.
Στον 1ο όμιλο το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Ισπανίας και Γεερμανίας έληξε με μεγάλους θριαμβευτές τους «Φούριας Ρόχας» με 26-24 (13-13). Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν 18-21 στο 48’, αλλά μέσα σε δέκα λεπτά οι Ισπανοί έφεραν τα κάτω πάνω αφού με επιμέρους σκορ 8-1 προηγήθηκαν 28-22!
Στο Αφρικάνικο ντέρμπι η Αίγυπτος νίκησε 27-23 (10-11) την Τυνησία με κορυφαίο τον Ελ Αχμαρ (10/14). Το 9-5 στο 19’ για τους Τυνήσιους έγινε 10-16 για την Αιγυπτο στο 36’ με επιμέρους σκορ 11-1!
Στον 3ο όμιλο ξεχώρισε η αναμέτρηση Δανίας- Σερβίας με τους Σκανδιναβούς να έχουν την θερμή συμπαράσταση των φιλάθλων τους και να επικρατούν 35-27 (16-14). Οι Χάνσεν (11/16) και Λίντμπεργκ (7/12) σημείωσαν τα μισά γκολ των νικητών, ενώ για τους «πλάβι» ο Βούγιν πέτυχε 7/16.
Η έκπληξη έγινε με την νίκη της Αλγερίας 15-14 (8-10) επί της Ρουμανίας σε ένα ματς που το χαρακτηριστικό του ήταν το χαμηλό σκορ. Εντυπωσιακός ο τερματοφύλακας της Αλγερίας Σλάχτζι με 22/35 επεμβάσεις και ποσοστό 63%, ενώ οι Ρουμάνοι ήταν τραγικοί στην επίθεση (36%), σκοράροντας μόλις 4 γκολ το διάστημα 23-60, όπου το σκορ από 10-5 έγινε 14-15!
Τέλος στον 2ο όμιλο η Ισλανδία νίκησε 36-22 (22-8) την Ιαπωνία με 9 γκολ (σε 11 σουτ) του Σίγκουρτσον και 15/29 (52%) επεμβάσεις του Γκούντμουντσον. Επίσης η Νορβηγία επικράτησε 33-27 (16-11) της Αυστρίας με τον Τβέντεν να σκοράρει 10 φορές (σε 13 σουτ), ενώ η Ουγγαρία συνέτριψε με 36-24 (18-11) την Βραζιλία με 10 τέρματα (σε 12 σουτ) του Χαρσάνι.

3η ημέρα

Αμυνα «μπετό» η Γαλλία
Ολοκληρώθηκε το 1/3 των αγώνων (24 από τους 60) του 22ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Σουηδίας μετά και το τέλος της 3ης ημέρας.
Φαίνεται πως τα 19 γκολ είναι η «ταρίφα» στην άμυνα της Γαλλίας. Οι «τρικολόρ» μετά την νίκη τους 32-19 επί της Τυνησίας στην πρεμιέρα, χθες για την 3η ημέρα επικράτησε 28-19 (12-8) της Αιγύπτου για τον 3ο όμιλο. Οι τερματοφύλακες της Γαλλίας είχαν και οι δύο εντυπωσιακά ποσοστά. Ο Ομεγιέρ 53% με 18/34 αποκρούσεις και ο Καραμπουέ 67% με 6/9! Ο Γκιγκού ήταν πρώτος σκόρερ με 5/6 τέρματα, ενώ οι Αφρικάνοι είχαν μόλις 38% στην επίθεση και τον τερματοφύλακα Ελ Νακίμπ σε καλή ημέρα με 15/34 αποκρούσεις (44%).
Για τον 1ο όμιλο επίσης η Γερμανία συνέτριψε το Μπαχρέιν με 38-18 (20-9) με τον Κάουφμαν να σκοράρει 9 φορές (σε 12 σουτ). Τα «πάντσερ» είχαν 70% στην επίθεση και τους τερματοφύλακες τους σε μεγάλη ημέρα. Ο Μπίτερ είχε 10/19 (53%) και ο Χάινεβετερ 12/21 (57%)! Οσον αφορά την Ισπανία δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Τυνησία, αλλά τελικά νίκησε με 21-18 (9-7) σε ένα ματς που οι δύο γκολκίπερ ήταν τα πρόσωπα του ματς. Ο Χομπράντος είχαν 14/32 (44%), ενώ το ίδιο ποσοστό είχε και ο Χάμζα (16/36). Για τους Αφρικανούς Τεζ και Μεγκανέζ είχαν από 4/7 και ο Εντρερίος για τους «Φούριας Ρόχας» 5/11. Οι Τυνήσιοι προηγήθηκαν 14-12 (43’) από 10-12 (37’), αλλά οι Ισπανοί είχαν ένα πολύ καλό 15λεπτο φτάνοντας στο 16-20 στο 58’.
Για τον 3ο όμιλο Κροατία, Σερβία και Δανία πέτυχαν το «2 στα 2». Η Σερβία με πρώτο… βιολί τον Βούγιν (7/11) επικράτησε 35-18 (16-8) της Αυστραλίας που είχε και τους τερματοφύλακες με ποσοστό αποκρούσεων μόλις 24% (11/46). Ο πρώην τερματοφύλακας του Πανελληνίου Πεγιάνοβιτς είχε 12/30 επεμβάσεις (40%).
Η Κροατία το είδε… χαλαρά στο πρώτο ημίχρονο (11-11) με την Αλγερία, αλλά στο δεύτερο σοβαρεύτηκε πέτυχε 15 γκολ και δέχθηκε μόλις 4 με αποτέλεσμα να κερδίσει 26-15. Οι Αφρικανοί είχαν μόλις 37% στην επίθεση, ενώ ο Μπάλιτς για τους Κροάτες ήταν κορυφαίος με 6/9.
Τέλος το σπουδαιότερο ματς έγινε ανάμεσα σε Δανία και Ρουμανία. Η Ρουμανία προηγήθηκε 12-8 στο 18’ με τους Σκανδιναβούς να απαντάνε (12-13) στο 23’ και να «κλειδώνουν» την νίκη το διάστημα 35-48 όταν το 19-20 έγινε 24-30. Φλορέα 7/9 και Κρίστιανσεν 6/7 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ματς, ενώ αξιοσημείωτα είναι τα χαμηλά ποσοστά των Ποπέσκου, Τσιομπάνου κάτω από τα δοκάρια των Ρουμάνων, έχοντας 22%!